Łodzie robocze opisane w świadectwie wspólnotowym, określonym w cześci I lub II załącznika V, mogą pływać poza miejscem pracy tylko, jeśli są niezaładowane. Ograniczenie to powinno być umieszczone w świadectwie wspólnotowym.
W tym celu łodzie robocze powinny posiadać zaświadczenie wydane przez upoważnione organy, określające czas trwania prac i granice geograficzne miejsca pracy jednostki.
Artykuł 23.02
Zastosowanie części II
Konstrukcja i wyposażenie łodzi roboczych powinny być zgodne z rozdziałami 3-17 części II, chyba że inaczej określono w tym rozdziale.
Artykuł 23.03
Odstępstwa
Artykuł 3.03 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Rozdziały 5 i 6 stosuje się odpowiednio, jeśli jednostka ma napęd mechaniczny.
Artykuł 13.02 ust. 2 lit. a) i b) stosuje się odpowiednio.
Organ inspekcyjny może zgodzić się na odstępstwa od pozostałych wymagań dotyczących konstrukcji, rozmieszczenia i wyposażenia pod warunkiem zapewnienia jednakowego poziomu bezpieczeństwa w każdym przypadku.
Organ inspekcyjny może odstąpić od następujących przepisów:
artykuł 8.08 ust. 2-8, jeśli nie jest wymagana żadna załoga;
artykuł 13.01 ust. 1 i 3, jeśli łódź roboczą można bezpiecznie zakotwiczyć za pomocą kotwic lub pali cumowniczych. Jednakże łodzie robocze z własnym napędem mechanicznym muszą mieć co najmniej jedną kotwicę spełniającą wymagania art. 13.01 ust. 1, gdzie współczynnik empiryczny k równy jest 45, a T oznacza najmniejszą wysokość boczną H;
artykuł 13.02 ust. 1 lit. c) jeśli łódź robocza nie posiada napędu mechanicznego.
Artykuł 23.04
Prześwit bezpieczny i wolna burta
Jeśli łódź robocza używana jest jako barka rekultywacyjna lub szalanda dennoklapowa, prześwit bezpieczny poza przestrzenią ładunkową ładowni powinien wynosić co najmniej 300 mm, a wolna burta co najmniej 150 mm. Organ inspekcyjny może dopuścić mniejszą wolną burtę, jeśli obliczenia udowodnią, że stateczność zapewniona dla ładunku o masie 1,5 t/m3 jest odpowiednia oraz że woda nie dociera do żadnej części pokładu. Należy uwzględnić działanie ładunku płynnego.
Przepisy art. 4.01 i 4.02 stosuje się odpowiednio dla łodzi roboczych nie ujętych w ust. 1. Organ inspekcyjny może określić odstępstwa od powyższych wartości prześwitu bezpiecznego i wolnej burty.
Artykuł 23.05
Łodzie towarzyszące
Łodzie towarzyszące nie są wymagane na łodziach roboczych, jeśli:
łodzie robocze nie mają napędu mechanicznego, lub
łodzie towarzyszące dostępne są gdzie indziej w miejscu pracy.
Zwolnienie to powinno być umieszczone na świadectwie zdolności żeglugowej