Jednakże wartość d2 nie musi być większa od wartości d1
Do obliczeń Q za l przyjmuje się długość najdłuższego przedziału wodoszczelnego.
W tych wzorach:
l długość danego przedziału wodoszczelnego, w [m];
d1 obliczeniowa wewnętrzna średnica głównej rury odwadniającej, w [mm];
d2 obliczeniowa wewnętrzna średnica rury odgałęzionej, w [mm].
4. Tam, gdzie pompy zęzowe są połączone z systemem odwadniania, rury odwadniające powinny mieć średnicę wewnętrzną równą co najmniej d1 w mm, rury odgałęzione zaś równą co najmniej d2, w mm.
Jeżeli długość L statku jest mniejsza niż 25 m, wartości d1 oraz d2 można obniżyć do 35 mm.
5. Dopuszcza się tylko samozasysające pompy zęzowe.
6. Dla każdego przedziału płaskodennego ponad 5 m szerokości potrzebne jest przynajmniej jedno urządzenie zasysające na każdej burcie.
7. Musi być możliwe odwadnianie skrajnika rufowego z maszynowni głównej za pomocą łatwo dostępnego, automatycznie zamykanego osprzętu.
8. Rury odgałęzione z poszczególnych przedziałów muszą być połączone z główną rurą odwadniającą poprzez zamykane zawory niezwrotne.
Przedziały lub inne przestrzenie, przeznaczone na balast, muszą być połączone z systemem odwadniającym wyłącznie poprzez proste urządzenie odcinające.
Wymogu tego nie stosuje się do ładowni, które są przystosowane do przyjęcia balastu.
Ładownie takie należy napełniać wodą balastową za pomocą rurociągu balastowego na stałe zainstalowanego i niezależnego od rur odwadniania, lub za pomocą rur odgałęźnych, które można przyłączyć do głównej rury odwadniającej rurami lub złączkami giętkimi.
Nie dopuszcza się stosowania w tym celu zaworów wlotu wody umieszczonych w dnie ładowni.
9. Zęzy ładowni należy wyposażyć w urządzenia do pomiaru poziomu cieczy.
10. Tam, gdzie system odwadniania zawiera zainstalowane na stałe orurowanie, rury odwadniające w dnie zęz przeznaczone do wyciągania wody zaolejonej należy wyposażyć w zamknięcia zaplombowane przez organ inspekcyjny.
Liczbę i rozmieszczenie takich zamknięć należy wpisać do świadectwa wspólnotowego.
11. Zaryglowanie zamknięć należy uważać za ich zaplombowanie zgodnie z ust. 10.
Klucz lub klucze do takich rygli tych zamknięć należy odpowiednio oznaczyć i przechowywać w oznaczonym i łatwo dostępnym miejscu w maszynowni.