Sprzęt gaśniczy służący do mechanicznego odcinania dopływu powietrza do płonących materiałów. Wykonany jest z włókna szklanego.
Dawniej koce gaśnicze wykonywane były z włókien konopi w splocie z włóknami azbestu. Ma powierzchnię ok. 3m2. Użycie polega na szczelnym przykryciu małego, płonącego przedmiotu lub np. beczki z palącą się cieczą. Używając koca należy pamiętać, by przykrywać zarzewie ognia od swojej strony, aby uniknąć poparzenia ogniem. Może być użyty do gaszenia palącego się ubrania.
Wadą koca gaśniczego jest to, iż może być on użyty skutecznie tylko do gaszenia niewielkich źródeł ognia i umiejscowionych blisko osoby gaszącej pożar.
Zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia i nieniszczenie gaszonych przedmiotów.
Koce gaśnicze zakwalifikowane są do sprzętu gaśniczego, które służą do mechanicznego odpływu powietrza do płonących materiałów. Koc gaśniczy wykonany jest z tkaniny niepalnej czyli włókna szklanego. Koce gaśniczy szklany służy do gaszenia ognia na człowieku, a także są niezbędne w każdym obiekcie oraz na stacjach benzynowych do ewakuacji lub osłony przed bezpośrednim działaniem płomieni.
Koce przeciwpożarowe wykorzystywany jest w kuchni i maszynowni. Największą zaletą koca gaśniczego jest to że można go użyć wielokrotnie i nie niszczy gaszonych przedmiotów w porównaniu do innego sprzętu przeciwpożarowego. Koce gaśnicze przeciwpożarowe sprzedawane są w pokrowcu z dwoma uchwytami.
Koc gaśniczy powinien posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB: PN-EN 1869:1999