Komunikaty dla kapitanów NTS (NtS – Notices to Skippers)
Usługa komunikatów dla kapitanów statków (NtS) jest jednym z kluczowych komponentów systemu usług informacji rzecznej RIS. Komunikat NtS jest znormalizowaną, zakodowaną i gotową do pobrania wiadomością, zawierającą, co najmniej informacje konieczne do bezpiecznej żeglugi.
Wyszczególnia się cztery rodzaje komunikatów dla kapitanów:
Komunikat związany z sytuacją w ruchu i torem wodnym (FTM),
Komunikat związany ze stanem wody (WRM),
Komunikat pogodowy (WERM),
Komunikat lodowy (ICEM).
Każdy komunikat zawiera te same podstawowe dane na początku, które mogą być wykorzystywane do szybkiego określenia rodzaju komunikatu i czego dotyczy. Między innymi pierwsza część komunikatu zawiera region odniesienia i okres ważności komunikatu. Pozostała część komunikatu zawiera dane indywidualne w zależności od typu komunikatu.
Głównym celem aplikacji NtS, oprócz przekazywania informacji, jest dostarczanie informacji w taki sposób, że są one zrozumiałe niezależnie od języka. Tylko minimalna ilość danych jest wprowadzana, jako dowolny tekst w języku lokalnym.
Używając systemu NtS można uzyskać dostęp do wszystkich opublikowanych komunikatów za pośrednictwem usługi internetowej. Aplikacja daje możliwość wyszukania komunikatu z uwzględnieniem obszaru, okresu ważności, czy typu. Użytkownicy mogą również wybrać język, w jakim ma być wyświetlany komunikat, a także na tej samej stronie internetowej zarejestrować do usługi e-mail, dzięki czemu będą one dostarczane na podany adres.
UWAGA ! W celu zapisania się do usługi dla wszystkich rzek z obszaru RIS należy pozostawić pole „Rzeka” puste.
W celu przejścia do komunikatów, kliknij w poniższy obraz.
UWAGA!
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie nie ponosi odpowiedzialności za efekty decyzji, które zostały podjęte w oparciu o komunikaty dla kapitanów (NtS).
Pomimo dołożenia należytej staranności dane zawarte w komunikatacha mogą nie odpowiadać aktualnemu stanowi faktycznemu i prawnemu, a zatem mogą być niedokładne, niekompletne bądź nieaktualne, gdyż jest to faza pilotażowa projektu.